Charity Run Košice – Strasbourg
Nezabudnuteľné charitatívne štafetové charitatívne behy Petra Gombitu a jeho priateľov pokračujú. Potom ako v minulých rokoch smerovali kroky bežcov do Ríma, Bruselu, Lúrd, či po trase okolo Slovenska, je tu ambícia spojiť Košice so Štrasburgom. V roku, v ktorom si pripomíname jubilejný 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru chcú bežci priniesť do sídla Európskeho parlamentu viacero posolstiev. Chcú svojim behom cez veľkú časť Európy tlmočiť odkazy o priateľstve, nezlomnosti, tolerancii i o potrebe pomoci ľuďom v núdzi.
Kadiaľ pobežíme
Stručný itinerár pohybu štafety na trati dlhej 1291 km.
Nedeľa 3. septembra, 15.00 – Štart štafetového behu, Dolná brána, Košice
Pondelok 4 septembra, okolo 16:20 – Liptovský Mikuláš
Utorok 5. septembra, okolo 5:50 – Banská Bystrica
Streda 6. septembra, okolo 18:00 – Bratislava
Štvrtok 7. septembra okolo 14:30 – St. Polten (AUT)
Piatok 8. septembra, okolo 16:40 – Greiskirchen (AUT)
Sobota 9. septembra okolo 14:20 – Wiedenbach (GER)
Nedeľa 10. septembra okolo 15:20 – Wertigen (GER)
Pondelok 11. septembra okolo 17:20 – Tubingen (GER)
Utorok 12. septembra okolo 14:00 – Strasbourg (FRA)
Členovia charitatívnej štafety a podporného tímu
V zostave nájdeme nové tváre i viacero skúsených bežcov s množstvom štartov na maratóne v Košiciach i s účasťou na predošlých charitatívnych štafetových behoch.
Peter Gombita
Pôsobil v minulosti ako kňaz na rôznych miestach východného Slovenska. Pred 20 rokmi sa začal venovať ľuďom bez domova, neskôr založil a vedie neziskovú organizáciu OÁZA – nádej pre nový život, n. o., kde žije asi 250 bezdomovcov.
Medzi jeho vášne patrí aj vytrvalostný beh, ku ktorému, ako ku forme mentálnej terapie, vedie i viacero bezdomovcov. Je pravidelným účastníkom Medzinárodného maratónu mieru. V roku 2016 absolvoval sólový beh z Košíc do Ríma. Nasledovali štafetové Behy za chudobných do Bruselu, Vatikánu, Lúrd či okolo Slovenska.
V roku 2016 získal ocenenie Košičan roka a jeho práca a životné postoje mu priniesli vskutku široké uznanie.
Marián Šima
Pochádza z Nitry, dnes žije v Prešove a v profesijnom živote sa venuje pestovaniu trávnatých kobercov.
Po príchode na východ Slovenska sa v jeho živote toho zmenilo viac. Beh, ktorému sa začal venovať považuje za cestu k samostatnosti, objavovaniu a spoznávaniu nových ľudí.
Možnosť zúčastniť sa Behu za chudobných je pre neho podľa jeho slov ako darček. Ten najkrajší a najcennejší. Je v ňom ukryté mnoho.
Vlaďka Berežná
V roku 2016 sa zúčastnila svojho prvého štafetového behu v rámci košického Medzinárodného maratónu mieru. Súčasne v tom istom roku absolvovala svoju prvú dlhšiu turistickú trasu, pešiu túru naprieč Slovenskom – Cestu hrdinov SNP. Pohyb, beh, šport, vzťah k prírode a horám ju sprevádzajú celý život a sú pre ňu spôsobom psychohygieny. Po prvý krát bola členkou tímu Petra Gombitu v roku 2022. V pracovnom živote sa venuje psychoterapii. Pôsobí ako psychológ v komunite, kde sa doliečujú ľudia závislí od rôznych návykových látok.
Viktor Menyhért
Hľadá prepojenie života a behu s niečím, čo má aj iný ako prvoplánový zmysel, rád prepája zdravý životný štýl s pomocou iným, je okrem iného i pravidelným darcom krvi.
Má za sebou mnoho súťažných i charitatívnych behov a patrí k tým, ktorí sa podieľajú na projekte Spoznaj behom Košice.
Šefan Zuberník
Je jedným z tých, ktorí našli po životných peripetiách nový domov v Oáze. Stal sa síce bezdomovcom, no jeho životný optimizmus a vitalita mu pomáha prekonávať prekážky. Patrí medzi ľudí, pre ktorých sa stal šport a beh v spoločnosti Petra Gombitu nenahraditeľnou terapiou. Má za sebou 30 maratónov a v apríli 2023 sa mu podarilo zdolať aj 117 km dlhú trať medzi Miskolcom a Košicami, čo je, s prihliadnutím na vek 75 rokov, vskutku obdivuhodný výkon.
Popri behu je jeho záľubou i hudba, ktorej sa intenzívne venoval v mladosti a toto nadanie nezaprie ani teraz.
Peter Polák
Patrí medzi najvýznamnejšie postavy vytrvalostného behu na Slovensku. Počas svojho života absolvoval už 46 krát Medzinárodný maratón mieru, mnoho ďalších pretekov a vo svojej dobe patril medzi najlepších ultramaratóncov Európy. Známe sú i jeho tréningové denníky, podľa ktorých už v živote zabehol temer 400 000 km. Svoje skúsenosti odovzdáva nezištne mladším priateľom a spolu s Petrom Gombitom absolvoval viaceré zo zmienených štafetových behov. Pracovne sa venoval, a čiastočne ešte stále venuje, práci v dielňach Technickej univerzity v Košiciach.
Slávka Pavúková
K behu má blízko už od stredoškolských čias, postupne sa v roku 2006 k tomuto hobby vrátila a v roku 2017 absolvovala v Košiciach svoj premiérový maratón. Podobne ako ostatní členovia štafety, má Slávka Pavuková, profesijne pôsobiaca v prešovskom Parku kultúry a oddychu, za sebou viaceré spoločné charitatívne Behy za chudobných.
Imrich Mihok
Má 69 rokov a behu sa venuje už od mlada. Na Medzinárodnom Maratóne Mieru v Košiciach štartoval už 34 krát a chýbať nechce ani na jubilejnom 100. ročníku. Vďaka behu sa zúčastnil maratónov v rôznych kútoch Európy a spolu s tímom Petra Gombitu už absolvoval i viaceré predošlé štafetové behy.
Marta Humeňanská
S otcom Gombitom bola súčasťou charitatívnych štafetových behov do Ríma, Bruselu, Lúrd i behu okolo Slovenska, vždy s posolstvom šíriť myšlienku lásky a pomoci núdznym, chudobným, ľuďom bez domova.
Neprehliadnuteľná býva i na trati polmaratónu MMM, na ktorej sme ju mohli stretnúť už temer dvadsaťkrát.
Marcela Droppová
Pripravuje sa zabehnúť v nedeľu 1. októbra svoj prvý maratón. Nepatrí však medzi začiatočníkov, v bežeckom svete sa pohybuje už dlhšiu dobu a určite zvládne i svoje úseky na trati medzi Košicami a Štrasburgom. Rovnako ako si s nimi poradila v roku 2022 pri obdobnom behu okolo Slovenska. Šport je popri jej práci v obchode nenahraditeľným relaxom a spôsobom ako spoznávať nových ľudí.
Stanislav Kubik
Pracuje ako manažér pre nadnárodnú spoločnosť vyrábajúcu komponenty pre výrobu automobilov. Veľa cestuje, má sedavé zamestnanie, a to sa snaží vo chvíľach voľna kompenzovať práve behom. Na ten do Štrasburgu sa teší. Je to jednak veľká výzva, a jednak práve takýto beh v sebe nesie i humanitárne posolstvo – pripomenutie chudoby a potreby pomôcť tým, ktorých sa chudoba priamo dotýka.
Štefan Mydlár
Bývalý učiteľ a atlét prišiel po rozvode o strechu nad hlavou, a tak už deväť rokov žije v Oáze. Patrí medzi tých, ktorí sa pripojili do bežeckej skupiny Petra Gombitu a svojim životným príbehom potvrdzuje, že zmysel a náplň života sa dá hľadať a úspešne nájsť i v zdanlivo beznádejných situáciách.